BDSM je vidik človeške spolnosti, ki je žal zelo nerazumljen in stigmatiziran. Čeprav je spolnost sama po sebi lahko tabu tema, se lahko, če ji dodamo še razplete, fetiše, izmenjavo moči in igro BDSM, zapletejo še druge plasti.
Bolj kontroverzen pogovor v zvezi s perverznostmi je uporaba perverznih iger kot sredstva za zdravljenje spolnih travm, kar je lahko za nekatere zahtevna zamisel. Resnica je, da obstaja veliko načinov zdravljenja spolnih travm, in samo zato, ker se nekaterim nekaj zdi nezdrav mehanizem za spopadanje z njimi, še ne pomeni, da ne more biti zdravilno za druge. V nadaljevanju pa nekaj več o psihologiji užitka in bolečine ter o tem, zakaj lahko sprevrženost spodbuja zdravljenje, če je v ospredju varnost in namen.
Zakaj je lahko bolečina tako dobra?
Ideja, da nas bolečina spolno vzburja, lahko zmede, saj se nekaterim zdi, da je bolečina nekaj, čemur se je treba izogibati, zlasti med nečim objektivno prijetnim, kot je seks. Dejansko obstajajo nevrobiološki razlogi, zakaj nekateri v bolečini najdejo užitek; ker so možgani vsakega posameznika drugačni, lahko na vsakega posameznika vplivajo na drugačen način.
Pri odzivanju možganov na bolečino je pomemben kontekst. Recimo, da se pri kuhanju grdo opečete; najverjetneje gre za bolečino, ki je bila nepričakovana in nezaželena, saj ste si preprosto poskušali skuhati obrok. Ko gre za kinky, prizore BDSM, ljudje, ki se ukvarjajo s to igro, včasih imenovani tudi praktiki, običajno ustvarijo kontekst, v katerem lahko izkusijo bolečino.
V tem trenutku se počutijo varno, saj imajo popoln nadzor nad točno določeno vrsto bolečine, ki jo bodo izkusili, kako dolgo bo trajala, kje jo bodo čutili, kako pogosto, kako intenzivno, in imajo tudi seksualni kontekst ali scenarij, v katerem je to smiselno in vzburljivo glede na njihov natančen erotični načrt (kaj si kdo želi v spolnosti).
Vaši možgani so izpopolnjeni in lahko razlikujejo med “dobro in slabo bolečino” ali bolečino, ki je nezaželena, in bolečino, ki jo občutimo v prijetnem kontekstu. Nevrokemično gledano se ob spolnem vzburjenju ob bolečem dražljaju sprostijo hormoni, kot sta dopamin in oksitocin (hormoni, povezani z užitkom, ljubeznijo in nagrado), in zaradi že obstoječega čustvenega in medosebnega konteksta lahko občutimo užitek. Kombinacija vzburjenja, konteksta in pozitivnega namena za bolečino skupaj ustvarijo prijetno bolečino.
Spolna travma in zdravljenje
V zvezi z uporabo praks perverznosti kot načina zdravljenja spolnih travm se pogosto pojavljata napačno razumevanje in patologiziranje. Morda je najbolj sporna vrsta igranja, imenovana konsenzualno nesoglasje, ki je oblika perverznosti, ki vključuje igranje vlog prisilnih spolnih fantazij. Eden od razlogov, zakaj je lahko zadeva tako osvobajajoča za preživele spolne napade, je ta, da lahko omogoči, da nekdo preoblikuje travmatično izkušnjo v izkušnjo, v kateri ima večji nadzor, telesno avtonomijo in vnaprej razkrite meje, kar vse mu ni bilo omogočeno, ko je bil žrtev nasilja.
V študiji iz leta 2021 so preživeli spolne travme, ki so poročali, da so se ukvarjali s “kinkom” kot metodo zdravljenja travme, ugotovili, da jim je priložnost, da ponovijo travmatični prizor v drugačnem in varnejšem kontekstu, omogočila, da izkusijo moč in avtonomijo ter prestrukturirajo omejujočo in negativno travmatično pripoved, s katero so se spopadali.
Ima vaš partner rad “bolečino”
Ni nujno, a ta globoka želja lahko izhaja iz še globlje, potlačene spolne travme, ki jo je partner preživel. Sploh pa ni vedno reč o travmi, ki se je pripetila na intimnem področju, pač pa so ta področja precej bolj raznovrstna.
Bistveno je zavedanje, da s tovrstnimi spolnimi praksami, in ljudmi, ki jih prakticirajo, ni popolnoma nič narobe. Dokler se jih izvaja v kontrolirani situaciji in po dogovoru te prinašajo užitek in dobre občutke na sploh.