Kaj je kontracepcija? Najlepše in najenostavnejše to opiše Slovar slovenskega knjižnega jezika: “uporaba določenih sredstev za preprečevanje spočetja”.
Zanimivo: Zanesljivost kontracepcijske metode ali kontracepcijskega sredstva ocenjujemo s Pearlovim indeksom (P. I.), ki pove število nosečnosti pri 100 ženskah, ki so eno leto uporabljale določeno zaščito.
Kontracepcije lahko delimo tudi tako (ni nujen posvet z zdravnikom):
NARAVNE METODE KONTRACEPCIJE
Najbolj pomembno: niso zanesljive metode kontracepcije. Na leto z uporabo teh metod zanosi celo 20 (!) od 100 žensk. Te metode temeljijo na spolni vzdržnosti med plodnimi dnevi. Sem štejemo: koledarsko metodo (Klaus in Oginovo metodo), merjenje bazalne temperature, ugotavljanje cervikalne sluzi, ovulativno metodo.
Med “naravne metode” spada tudi prekinitev spolnega odnosa oz. “moški pazi”:
Coitus interruptus je še zmeraj zelo pogosta “praksa in oblika kontracepcije”. Ta metoda nikakor ni zanesljiva, saj se morate zavedati, da so pri moškem semenčice prisotne že v izločku, še pred samim izlivom (ejakulacijo). Po statističnih meritvah od 100 žensk zanosi 10 do 25 žensk. Veliko, ne?
KEMIČNA KONTRACEPCIJSKA SREDSTVA
Ta sredstva sestavljena iz kemično aktivnih snovi mehansko zaprejo pot semenčicam in jih z biokemičnimi učinki onesposobijo. Sem spadajo različne kreme, pene, želeji, peneče tablete. Tudi te oblike kontracepcije so dokaj nezanesljive, priporočajo se kot dopolnilo mehanskim in naravnim načinom kontracepcije.
MEHANSKA KONTRACEPCIJSKA SREDSTVA
Kondom (moški, ženski).
Takoj naj poudarimo, da je kondom edino kontracepcijsko sredstvo, ki nas varuje pred spolno prenosljivimi boleznimi (aids, sifilis, gonoreja, genitalni herpes, glivčne okužbe, virusni hepatitisi itd).
Diafragma
Tako za kondom kot diafragmo velja, da je prepričljivo, da se uporabljata v kombinaciji z geli, tabletkami, kremami, ki delujejo spermicidno (spermicidi so kemične spojine, ki semenčice uničijo).
Nujen pa je obisk pri zdravniku za BIOLOŠKA KONTRACEPCIJSKA SREDSTVA:
- Kontracepcija po odnosu (postkoitalna kontracepcija)
- Maternični vložek (spirala, obroček)
- Hormonska kontracepcija (HKC) oz. po domače kontracepcijske tablete. Jemanje kontracepcijskih tablet je zelo zanesljivo (zanosi manj kot 3 % žensk). Tablete vsebujeta sintetični hormon estrogen in progesteron, ki delujeta tako, da preprečujeta ovulacijo (sprostitev jajčeca iz jajčnika). Slabe strani tabletk so: morebitni glavoboli, slabosti, niso priporočljive za starejše ženske.
- Sterilizacija (po SSKJ-ju: omejevanje naraščanje prebivalstva). V bistvu je to neke vrste trajna kontracepcija. Moškim se podvežejo semenovodi in tako se prepreči potovanje semenčic. Ženskam se prereže jajcevode; prepreči se potovanje jajčeca od jajčnika do maternice.